Bugun...


Gökhan DİHKAN

facebook-paylas
İntihar Üzerine…
Tarih: 19-11-2020 19:17:00 Güncelleme: 19-11-2020 19:17:00


https://www.youtube.com/watch?v=II73JXZ35MM&t=29s&bpctr=1605803002

 

Yukarda linkini verdiğimiz video bir dönem ülke gündeminde de geniş yer tutan Mehmet Pişkin’in intihar etmeden önce çektiği intihar videosu. Allah’ın varlığına inanmadığını söyleyen Pişkin’in intiharı hem o dönem hem de bugünlerde izleyenlerin yüreğini burkuyor.  

İntihar hem dünyanın hem Türkiye’nin yadsınamaz bir realitesi..  Dünya Sağlık Örgütü'nün de verilerine göre, dünya genelinde ortalama her 100 bin kişiden 10.5'i intihar ederken, Avrupa'da bu rakam 100 bin kişide 12.9'a yükseliyor. Her yıl 1 milyondan fazla insanın ölüm sebebi olan intihar vakaları ülkemizde de ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye'de 2000'lerin başlarında her yıl 2000'li rakamlarla ifade edilen intihar sonucu ölüm vakaları, 2012 yılından itibaren 3000'li rakamlara çıkmış durumda. Türkiye'deki intiharlarla ilgili en son yayımlanan istatistik 2018 yılını kapsıyor. Buna göre 2018’de 3 bin 161 kişi hayatını intihardan kaybetti ve bu, günde ortalama sekiz kişinin yaşamına son verdiği anlamına geliyor. Ülkede 2017'de 3 bin 168, 2016'da 3 bin 193, 2015'te 3 bin 246, 2014'te 3169 kişi intihar sonucu yaşamını yitirdi.

 

++++

 

Şimdi intihar üzerine biraz daha derinlemesine bir inceleme yapmaya çalışalım.

 

Ünlü Dinler Tarihçisi Georges Minois İntiharın Tarihi-İstemli Ölüm Karşısında Batı Toplumu isimli eserinde şu ifadelere yer verir:  “Aziz Tommaso, Summa theologiae'sinda, sorunu daha felsefi bir biçimde yeniden ele alır; çözümü, asırlar boyunca intihar aleyhinde kanıtlar sağlayacaktır. Lehte kanıtlar: Ben kendimi öldürerek bir haksızlık yapmıyorum; kamu gücü, kötü amel işleyenleri öldürebilir, o halde kamu gücünü elinde tutan da kötü bir amel işlemişse kendini öldürebilir; kendini öldürmek daha büyük kötülükleri önlemeye izin verir; Kutsal Kitap'ta Samson ve Razis'in intiharları övülür. Aleyhte kanıt: Beşinci emir öldürmeyi yasaklar. Çözüm: Lehte kanıtlar aldatıcıdır: Kendini öldürmek Tanrı'ya ve topluma haksızlıktır; hiç kimse kendi kendini yargılayamaz; kendini öldürmek daha büyük kötülükleri önlemeye izin vermez, çünkü bu eylemin kendisi, bizim pişman olmamızı ve tövbe etmemizi engelleyen en büyük kötülüktür. O halde üç temel nedenden ötürü intihar kesinlikle yasaktır:

 

1. İntihar doğaya ve kul sevgisine karşı suçtur, çünkü o, doğal yaşama içgüdüsüne ve kendimizi sevme zorunluluğuna aykırıdır.

 

2. İntihar topluma karşı suçtur, çünkü biz, oynamamız gereken bir rolümüzün olduğu bir topluluğa aidiz.

 

3. İntihar yaşamımızın tek sahibi olan Tanrı'ya karşı suçtur. Karşılaştırma açıklayıcıdır: “Bir köleyi öldüren bir kişi, köle sahibine karşı nasıl bir suç işliyorsa, kendini öldüren kişi de Tanrı'ya karşı suç işler."

***

 

Kendimizi sevmek zorundayız çünkü bizler Allah'ın kendi suretinde yarattığı kutsal varlıklarız. Ayrıca canımız bize ait değil bize verilmiş bir emanet. O emaneti sahibi ne zaman isterse o zaman alır. Bunun aksi bir durum yani intihar Allah'a meydan okumadır. Şeytan'ın şehitliğidir.

 

Evet ikinci olarak intihar topluma karşı işlenmiş bir suçtur. Hepimiz farklı farklı rollerde bu hayatın içindeyiz. Oyuncu olarak gelmişsek bu sahneye rolü beğenmeyip sahneyi terk etmek yakışık almaz.

 

Üçüncüsü ve hepsinden önemlisi intiharın Allah'a karşı işlenmiş bir suç olduğudur. Verilen örnek şahane ve ibretliktir. Bir köleyi öldürdüğünüzde o kölenin sahibine karşı suç işlemiş olursunuz,  kendini öldüren kişi de Sahibi,  Gerçek Efendisi'ne karşı suç işlemiş olur. Bu suçu işlemekten korkmalı insan.. Gerçek Efendi'ne itaatsizlik, O'na karşı suç işlemek insana acı ve ızdıraptan başka bir şey vermez zira.!

 

Son olarak da şunu eklemek lazım. İntihar takdir edileceği üzere pişmanlığı ve tevbe etmeyi engelleyen en büyük kötülük gerçekten.. Allah ölene kadar tevbe kapısını açık tutuyor. Bu imkanı ve fırsatı reddedip intiharla Allah'ın sunduğu tevbe ve pişmanlık imkanını O'nun ýüzüne çarpmak olsa olsa küstahlıktır!

 

Bütün bu sebeplerden ötürü çeşitli gerekçelerle intihar etmeyi düşünen insanlarımızın çok iyi düşünmesi gerekmektedir. İnsanın hayatını sadece bir kez yaşadığı düşünüldüğünde bu dünyadan intiharla ayrılmak ölümlerin en kötüsü olsa gerek..

 

Bu noktada intihar vakalarını önleyebilecek en önemli etken Allah korkusunun insanımızın belleğine yerleştirecek tedbirlerin alınmasıdır. Zira intihar vakalarının çoğunluğu ya ateistler içinden ya da dini bilgi ve bilinç düzeyi yeterli seviyede olmayan insanlar arasından çıkmaktadır. İntiharı bireysel özgürlük sorunu olarak görmek de içine düşülen önemli bir yanlıştır. Allah’ın verdiği can emanetini taşıyan insanın kendi canı ve bedeni üzerinde özgürlük maskesi altında istediği gibi tasarrufta bulunmaya hakkı olduğunu savunması kabul edilemezdir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Sizce Trabzon'un en önemli sorunu nedir?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI